ÖNÖZSÖZ ////// ÖZÖNSÖZ

Şiirin kökleri kökeni, gökleri görkemi, karası yarası, tutsaklığı özgürlüğü, alerjisi kaşıntısı, sentezi antitezi, parantezi ünlemi, özütü gömütü ve böyle üç nokta… size bir A Poetika size bir A (Poet ) size bir A (Poe)bir A (Po) ve size bir A (tika) yani A(tik-tak) bir patika A(Patika) olmaya gelen PELERİN’nin şiirli serüveni bu köşede birazdan açılıyor… Kanat kanat ucak bucak Türkiye’nin ve Dünyanın ve Evrenin her yerinden kucak kucak sözcüklerle şairden okuyucuya okuyucudan boşluğa uçmaya sonra konmaya sonra yeniden uçmaya açılıyor Pelerin ve kanatlar, kanatlarımız, o çok eski ve kadim ve o çok yeni ve post-modern… Kavşak kavşak dönülen yollardan, köprü viyadük geçilen otobanlardan, ırmak nehir sürüklenen sulardan, deniz okyonus birleşen kaynaklardan A Poeitka geçiyor… Lafın kısası burada, bu bölümde bundan sonra sizlerle birlikte şiire yeni bir sayfa açmak için geliyoruz. Eski yeni bir arda, gepgeniş yekpare bir ufukta, değişen dönüşen dönüştüren rüzgarlı, fırtınalı iklimlerle, yeşeren ve sararan yapraklarla geliyoruz. Burada bir Evreni geçerek, bir ülkeyi, bir şiiri, bir insanı, bir şairi geçerek geliyoruz… Ve böylece birbirimizden geçerek bir şeylere geçişken bir çok benli çok senli çok(genli), çok genli, çok yerli , çok yabancı, çok düzlemli, çok katmanlı, çok dalgalı, çok boyutlu, çok sesli…çok çok çok çoğalarak geliyoruz. Şiir kendini yeniden yaratmak için var. Şair de. Hayatta da öyle. İnsanda da. Hepsi birer beşer birer ikişer onar biner milyonlar milyarlar ve aramızda şiirin kadim sesi dolaşıyorken Pelerin’in sesini, esintisini, gölgesini, haşmetini, fısıltısını, okşayışını, ürpertisini ve daha nicesini hissedeceksiniz.

A Poetika olarak şiir bir ülkedir sadece şairlerin değil onu seven herkesin vatanıdır. A Burada olma halinin B Orada olma halinin C Hiçbir yerde olmama ihtimalinin D Heryerde olabilme olasılığının varlığın treninde yük olmasıdır belki ve o tren girip çıkarak karanlık tünellere; geçip giderek yeni istasyonlara yeni diyarlara, sonunda hep doğup ve batan o Güneşi görmesi gibidir A Poetika’nın Evreni. Belki bir erdemdir bu en çok. Belki o bitmeyen bengi döngünün felsefesi. Elzemdir. Ezelden ve Evvelden bitendir. Yeşerendir. Yeşildir. Mavidir. Kırmızıdır. Harlıdır. Kanlıdır. Kararlıdır. Beyazdır. En çok da beyazdır. Karadır. En çok da karadır. Kara bir yazgının beyaza dönmesidir o çünkü. Orada bir huzur ve güven vardır. A Poetik olan politik neolitik etik kritik betik böyle çağrışımlarla dil çölünün kumları gibi üreyen ve sözcüklerin dilinde ateşlenen şiirin de vahasıdır. D-velerin ve kervanların umudu olarak taşıdığı hazinelerin farkındadır ve o yepyeni yeniden dilin güneşinde doğarken bir öze ev ve evren olur, bir insana devran, bir yola kervan, bir yolcuya hancı… Evrilir. Devrilir. Devinir. Evinir. Erselleşir. Görselleşir. Yerselleşir. Evrenselleşir…

Burada, birinci sayıda, Pelerin’in kanatlarından uçan eski yeni, tanıdık tanımadık, genç orta yaşlı, her tatdan her kattan …)))) şairlere (((( … yer verdik ve vereceğiz de. Dürbünümüz 360 derecedir. Heryere bakar. Şiirin bilincine de öyle ve böyle idealize edelim varsın şimdilik şiirin özgürlüğünü!

İkinci sayıdan itibaren, şiirlerini daha önce hiçbir yerde yayınlatmamış şairlerin şiirlerine de yer vereceğimiz “ŞAİ” adlı yeni bir bölümümüzde olacak bu. Bu bölüm için şiir göndermek isteyen şair adaylarının şiirlerini şimdiden pelerinsiir@yahoo.com adresine yollayabilirler. “ŞAİ” bölümüne şiir yollayan şairlerin yayınlanan şiirleri hakkında ayrıca kısa yorumlar da yapacağımı belirtmek isterim dolayısıyla bunu doğal karşılayan şair adaylarının şiirlerini bekliyoruz. Pelerin yerleşik ya da gelecek vaad eden her kuşaktan şairlerden kendisi şiir isteyecektir; bu yüzden bu adres sadece ilk şiirlerini yayınlatmak isteyenler için açılmıştır. Burada öyle yada böyle her şairden iki şiir yayınlayacağız bundan böyle ve bu şiirler şairlerin en son yazdıkları şiirler olacaklar. Böylece şaiirin şiir poetikasının son raddesini görmüş oluyoruz bir bakıma ve bugünkü noktadan şairlere, okuyuculara, çevirmenlere ve araştırmacılara o şair için bir retrospektif penceresi açmış oluyoruz.

Ayrıca herkes için gerekli bilgiler içerebilecek “A Patika” adlı bir bölümümüz olacak. Burada da Dünya’dan ve Türkiye’den güncel haberlerin yanısıra, şiir tarihinden klasik bilgiler ve haberlere de yer veriyor olacağız.

Açılsın Pelerin, Açılsın A PATIKA .. Ͽ !! Ͼ .. A POETIKA! Açılın! Açılın hepiniz!

Erkut Tokman.25.02.2020/Kadıköy