B. İnan Özcan


İŞİN ASLI ÖYLE DEĞİL 

Hikâye odur ki ağustos böceği tüm yaz boyunca saz çalmış, türküler söylemiş. Rokalar, maydanozlar, turplar, sivribiberler, kuzukulaklarıyla yeşillenmiş sofralarda ortaya konulmuş kebapların tadını hiç ihmal etmemiş. Enine dilimlenmiş domateslere, külde pişmiş patateslere hiç yabancı kalmamış. Yediklerinin üzerine yaladığı dondurmaların eline akmasına, akıp da elini yapış yapış yapmasına zinhar müsaade etmemiş. O külahların hep altından altından yalamış. Tek derdi hazım sorunuymuş ona da maden suyu kâfi gelmiş zaten.
Gölgelerde karpuz kesip yemiş, tenhalarda kef tutmuş kurma şarapları yudumlamış. Sabah erken kalkma derdi olmadığından gece geç saatlere kadar Alaçatı-Çeşme beach clublarda arzıendam etmiş. Tabii, orada suda çimip sırtına yoğurt sürmekten başka daha ne naneler yedi bilinmez, onu Allah bilir.
E haliyle mevsimin adı da böceğin adı da ağustos olduğundan; hazırda ağustos böceği kuru çeşmeye taşınmamışken, dişi ağustos böcekleriyle gece sahilde ateş yakıp, gitar çalarak köpüğü bol biralardan da koca koca yudumlar almıştır kerhanacı.
Ağustos böceğinde durumlar bu vaziyetteyken aksine karınca; tütün tarlalarında yaprak kırmak olsun, bamya tarlalarında sabah erkenden bamya toplamak olsun, biçilmiş otları, yoncaları namlu yapmak olsun fukara karınca beyzademizin tüm yaz boyunca eli nasır görmüş lakin …tü hasır görmemiş.
Ol sebepten karıncanın uykusu da yemesi de molası da adı gibi karınca kararınca olmuş. Günler günleri, aylar ayları, ayılar ayıları kovalayadursun ağustos böceği sahillerde, plajlarda; karınca mısırlarda, silajlarda ömrünü harcayadursun yaz gitmiş çatmamış, kış gelmiş çatmış.
Herkes guşe-i uzletine çekilip ortalıktan kaybolmuş, tarlalar boşalmış Alaçatı sokakları gibi. E karınca da sıcacık evinde bakır tasına koyduğu çorbacığını ıscak ıscak höpürdetirkene kapı çalmış. Bir de kapıyı açıp bakmış ki gelen ağustos böceği.
Fukara karıncacık “Efendim neden buraya kadar yoruldunuz, ben zaten getirecektim. Buyurmaz mısınız, bir sıcak mercimek çekeyim size de.” dediyse de ağustos böceği teklifi kibarcana reddederek kirayı alıp gitmiş.
Meğer ağustos böceği, karıncanın ev sahibiymiş.